Menu
بازگشت به بلاگ

طراحی و اجرای نمای کرتین وال

@description

عبارت "انواع نمای کرتین وال" به هنگام صحبت از صنعت ساختمان سازی و نمای آن قطعاً برای شما هم ناشناخته و مبهم است. جای نگرانی نیست. چرا که موضوع اصلی ما بررسی اجرا نمای کرتین وال و انواع آن است.

نمای ساختمان، اولین قسمت از یک سازه است که توجه ما را به خود جلب می‌کند. درواقع نمای ساختمان همچون لباسی برای اوست. همان‌گونه لباس نمادی کلی و ابتدا برای شخصیت و سلیقه اشخاص می‌باشد، نمای ساختمان نیز ویژگی و طراحی داخلی بنا را در یک نگاه نشان می‌دهد. بنابراین هر کارفرما و سازنده باید به اندازه لباس‌هایی که به تن می‌کند، برای طراحی و اجرای نمای ساختمان خود اهمیت و ارزش قائل شود.

از آن جایی که نمای ساختمان خارجی‌ترین بخش از یک سازه بوده، بیشتر از هر بخش دیگری در معرض عوامل جوی و تغییرات آب و هوایی قرار می‌گیرد. به همین دلیل برای انتخاب مصالح ساختمانی مورد استفاده برای نما، باید دقت زیادی به خرج داد. طراحی نمای کرتین وال، یکی از سبک‌های رایج و پرطرفدار برای نمای ساختمان‌هاست که در ادامه به بررسی و آشنایی بیشتر با آن خواهیم پرداخت.


نمای کرتین وال چیست؟

همان‌طور که از نام آن‌ها پیدا است، در حقیقت کرتین وال، لامل و شاسی‌هایی هستند که در گوشه کنار پرروژه در حال اجرا جای می‌گیرند. وقتی می‌گوییم بار نما، با اجرای نمای کرتین وال به ساختمان تحمیل نمی‌گردد به این خاطر است شیشه‌های مورد استفاده روی سازه‌های کرتین وال نصب می‌شوند.

به تبع از همین موضوع، مقاومت ساختمان در برابر زلزله رو به افزایش می‌رود. ساختمان جدید بورس در تهران نمونه‌ای از سازه‌هایی است که برای آن از طراحی و اجرای نمای کرتین وال، بهره گرفتند.


اجرای نمای شیشه‌ ای کرتین وال

حال سؤال اینجاست که اصلاً نمای کرتین وال چیست و چه کارایی‌هایی دارد؟ درواقع نمای کرتین وال که به نمای لامل هم شناخته می‌شود، نوعی از سیستم‌های مدرن طراحی نمای ساختمان است. این نوع طراحی نما، با برخورداری از ساختار ایستا، وزن بسیار زیادی از شیشه‌ها را بر روی خود تحمل کرده و هیچ بار مرده به سازه و بنا تحمیل نمی‌کند.


مزایای نمای شیشه‌ ای کرتین وال

با نصب و اجرای نمای شیشه‌ ای کرتین وال، سنگینی ناشی از وزن شیشه‌ها و فشارهای وارد شده از بارندگی طوفان و بادها دیگر به جای خود ساختمان، متوجه پوسته خارجی و نمای آن خواهد شد. البته چنین وضعیتی به هنگامی عملی می‌شود که به نحو احسن و به دست افراد کاربلد نصب و اجرا شوند.

با وجود تمام این موارد طراحی نمای کرتین وال، با ساختار شیشه‌ای و تمام مزیت‌ها یکی از بهترین نماهای ساختمان به شمار می‌رود.


نمای آلومینیومی کرتین وال

نمای آلومینیومی کرتین وال نوعی نمای شیشه‌ای برای بیرون از ساختمان می‌باشد. این نما نیز شبیه به دیوار‌های بیرونی دیگر، نقش تفکیک داخل و بیرون ساختمان را ایفا می‌کنند. استفاده از آلومینیم برای اجرای این سبک از نمای در کل وزن سبک‌تری برایش به ارمغان آورده است. علاوه بر این آلومینیوم، از عناصر طبیعی به شمار می‌روند که در برابر رطوبت به خوردگی و زنگ‌خوردگی دچار نمی‌گردد.

در نظر داشتن استحکام سازه‌های نما و همچین میزان نمایان بودن خطوط شیشه‌ها از مسائل مهم و مورد توجه معماران مجرب و حرفه‌ای امروزی است. اجرای این خطوط در نوع نمای آلومینیومی کرتین وال، با بکارگیری دو روش کلی بدون فریم لس و با درپوش (فیس کپ) اجرا و پیاده‌سازی، می‌شوند.


مزایای اجرای نمای آلومینیومی کرتین وال

برخورداری از مزیت‌های منحصر به فرد و بالا، مهم‌ترین و تاثیر‌گذارترین عوامل محبوبیت و ترویج انتخاب این نما برای ساختمان‌هاست. اگر شما هم تمایل به بهره‌گیری از این نما دارید، توجه شما به تعدادی از آن‌ها جلب می‌کنم:

• کاهش بار مرده بنا و سبک وزن بودن ساختار

• حداکثر استفاده از روشنایی طبیعی روز

• ممانعت از عبور و ورود اشعه‌های ماورا بنفش خورشید

• وجود مدولاسیون نمای شیشه‌ای کرتین وال، امکان تماشای مناضر پیرامون را فراهم می‌کند

• احساس در اختیار داشتن فضای بزرگ‌تر را به ساکنان القا می‌کند

• محیطی ایده آل و مورد پسند به نمایش می‌گذارد

• با قابلیت انتخاب نوع شیشه، برآورد میزان مصرف انرژی امکان پذیر می‌گردد.

• عایق قدرتمند در برابر انرژی

• برخورداری از طیف وسیع رنگ پروفیل

• سرعت و سهولت نصب و اجرا

• استفاده از ترکیب آن با سازه‌های نما و پوشش‌های دیگر

• قابلیت نصب به حالت مدل‌های بازشو یا فیکس

• مقاومت زیاد در مقابل حرارت

• امکان پذیر بودن ایجاد لنگه‌ای مخفی

• قابلیت استفاده از شیشه‌های چند جداره

• قابلیت اجرا به صورت چند ضلعی در قوس‌ها

معایب اجرای نمای کرتین وال


برای زیباتر‌سازی نمای ساختمان، باید از سبک‌هایی بهره برد که علاوه بر مزیت‌های خود، از معایبی نیز برخوردار است. اجرای نمای کرتین وال نیز از این قائده مستثنی نیست. البته در مقایسه با سبک‌های دیگری برای نما، طراحی نمای شیشه‌ای کرتین وال، مزایای بی‌شمارتری نسبت به معایب خود دارد. این معایب عبارت‌اند از:


• اصلی‌ترین و بارز‌ترین ویژگی منفی قیمت اجرای نمای کرتین وال ، هزینه‌های به بار آمده بابت ساخت و نگهداری آن‌ها می‌باشد. از آن جایی که مواد استفاده شده در آن در برابر تغییرات آب و هوایی آسیب پذیرند، به تعمیرات و بازساری های روتین نیاز دارند. البته به منظور ممانعت از تماس رطوبت و باد با سطوح این نما، محافظی روی آن‌ها قرار می‌دهند که هر 10 سال باید عوض شود.

• شرایط نامطلوب آب و هوایی و محیطی ممکن است منجر به تأخیر اتمام پروژه در مراحل اجرای نمای کرتین وال گردد.

• به تبع از تأخیر فرایند اجرا نمای شیشه ای کرتین وال ، باید هزینه اجرای نمای کرتین وال بیشتری برای نیروی کار و انسانی پرداخت.

• فرایند نصب آن‌ها به افراد متخصص و مجربی نیاز دارد. بنابراین جهت اطمینان هر چه بیشتر همکاری با مجموعه‌ای حرفه‌ای توصیه می‌گردد.

• نصب هر یک از تجهیزات نمای کرتین وال، امکان دارد حوادث ناگواری به همراه آورد.


طراحی نمای کرتین وال

معماران و مهندسان، عموماً برای اجرای نما، از مصالح ساختمانی سبک همچون فراورده‌های حاصل از ترکیب شیشه و آلومینیوم بهره می‌گیرند. در حقیقت با دسته‌بندی در نمای ساختمانی تهویه شونده و خشک، در مقایسه با نسل‌های پیشین از جذابیت بیشتری برخوردارند. منظور از نسل قبلی آن‌ها، نمای کرتینی والی است که با عنوان نمای فریم لس روی آهن شناخته می‌شود. وجود اختلالات متعددی برای هوابندی و آب‌بندی، تعدادی از مهم‌ترین معایب نصب سیستم‌های فریم لس روی و آهن بود.


ویژگی نمای کرتین وال

عایق صوتی، حرارتی و رطوبت به عنوان مجموعه‌ای از ویژگی‌های بارز نمای لامل، منجر به بهینه سازی دمای محیط و نور می‌گردند. با این شرایط، نیازهای کلی ساختمان به مصرف انرژی الکتریکی، تا حد زیادی کاهش می‌یابد. از دیدگاه دیگر، طراحی نمای کرتین وال، با وزن سبکی که دارند، بار کلی وارد بر ساختمان را می‌کاهند. اجرا و نصب راحت، قیمت‌های مقرون و زیبایی‌های ظاهری طراحی و اجرای نمای کرتین وال را نسبت به دیگر نماها برتری می‌دهند. مقاومت بالا در برابر زلزله و بلایای طبیعی تأثیر بسزایی روی محبوبیت این نمای ساختمانی گذاشته است.


ساختار نمای کرتین وال

پیش از این هم گفته شد که طراحی نمای کرتین وال رینرز مجموعه‌ای از لامل و شاسی‌ها بوده و شیشه‌ها یا پوشش‌های دیگر، بر روی آن‌ها نصب می‌گردند. منظور از لامل، سازه‌ای آلومینیومی برای نصب شیشه روی آن است.

نصب لامل ها در جهات عمود و افقی، فضای مشبکی برای قرارگیری شیشه‌ها و نصب راحت آن‌ها فراهم می‌کند. لامل های افقی ترنسم و لامل های عمودی مولیون نام دارند. لامل های آلومینیومی، فولادی و چوبی انواع مختلف لامل ها هستند که بسته به نوع طراحی و اجرای نما انتخاب می‌شوند.


انواع طراحی نمای کرتین وال

این سبک از سیستم کرتین وال شامل دو جزء اساسی و اصلی که اولی آن نقش پشتیبان ایفا کرده و دیگری دارای جایگاهی برای قرارگیری مصالح ساختمان است. این محل در بخش پشتیبان از سیستم‌ها نگه دارنده نما به ساختمان یا همان لامل های آلومینیومی قرار دارد. در بخش دوم نیز، با نقش نگهدارنده، درواقع از شیشه‌ای استفاده می‌کند که در فضاهای خالی میان لامل های آلومینیومی قرار می‌گیرد.


انواع گوناگون کرتین وال‌ها، به شرح زیر هستند و هر یک نصب به خصوصی برای خود دارند. جهت آشنایی بیشتر شما و کامل بودن مقاله امروز، هر نوع کرتین وال را به همراه نحوه نصب آن ارائه می‌دهیم:

1. کرتین وال فیس کپ: طراحی نمای کرتین وال به سبک فیس کپ با روش استیل نصب و اجرا می‌شود.

2. فریم لس نام دارد فریم لس: نوع بعدی کرتین وال، که البته بارها طی این مقاله از آن نام بردیم، فریم لس نام دارد. این نوع هم عموماً به روش یو چنل اجرا می‌گردد.

3. کرتین وال یونیتایز: آخرین نوع فریم لس نام دارد نیز با عنوان کرتین وال یونیتایز، به حالت پیش ساخت نصب و اجرا می‌شوند.


سخن پایانی

در کل بهره‌گیری و اجرای نمای آلومینیومی کرتین وال، به راحتی می‌تواند دیوارهای ساده و معمولی اطراف شما را، به یک اتاق دیدنی و مجلل تبدیل نماید. نمای کرتین وال رینز آلومینیومی، با از بین بردن مانع دید، تماشای محیط بیرون با منظره‌ای زیبا از شهر یا طبیعت بکر را برای شما امکان پذیر می‌کند.

البته در شرایطی که به دست افراد و مجموعه‌ای حرفه‌ای به صورت اختصاصی نصب و اجرا شوند. شرکت مهندسی پارس آمود مجری نمای کرتین وال ، با استفاده از تجربیات کارکنان حرفه‌ای خود در اجرای نمای کرتین وال در تهران شما را بیش از آنچه تصور کنید، به نمای ساختمان رویایی می‌رساند. از انتخاب شما برای مطالعه این مقاله متشکرم. امیدوارم از این انتخاب خود خشنود باشید و محتوای فوق برایتان موثر و مفید واقع گردد.

کدام یک از شما اجرای نمای کرتین وال را برای ساختمان خود می‌پسندید؟

قرار ملاقات با ما

از طریق فرم زیر می توانید درخواست قرار ملاقات را ثبت نمایید: