Menu
بازگشت به بلاگ

معرفی انواع پنجره آلومینیومی برای ساختمان

در این مقاله از پارس آمود با هزینه اجرای پنجره های آلومینیومی آشنا خواهیم شد.


انواع پنجره‌های آلومینیومی

موضوع مهم مورد بحث امروز ما، معرفی و آشنایی با انوع پنجره‌ های آلومینیومی است؛ همان‌ طور که پیش از این صحبت کردیم، نمای ساختمان، یکی از ارکان اساسی و مهم برای در مراحل ساخت و ساز بنا می‌ باشد؛ از آن جایی که پنجره‌ ها نیز، زیر مجموعه ‌ای از نمای ساختمان محسوب می‌شوند، توجه به آن ‌ها هم ضروری و واجب به نظر می‌رسد؛ حال مسئله اینجاست که چه پنجره و چه سایزی برای ساختمان مورد نظر شما مناسب ‌تر است؛ به خاطر اهمیت بالای این موضوع، امروزه شاهد انواع پنجره ‌های آلومینیومی در طرح ‌های متنوع هستیم که از محبوبیت و طرفداران زیادی برخوردار هستند.

با فراگیری و ترویج استفاده از پنجره آلومینیومی، برای طراحی و اجرای نمای برج و ساختمان ‌ها، کل موضوع مقاله امروز را به بررسی انواع پنجره‌ های آلومینیومی، اختصاص داده‌ ایم. پس در این لحظه شما را به مطالعه ادامه مطلب از مقاله امروز دعوت می‌کنم.


ویژگی انواع پنجره‌ های آلومینیومی

بهره‌ گیری و استفاده از هر چیزی برای کاربرد و کارایی ‌های آن برای ما، مزایا و معایبی در وجود خود دارد؛ حال گاهی مزایای بیشتر بر تعداد معایب آن غلبه می‌کند و بر ارزش ‌های محصول می‌افزاید؛ استفاده از انواع پنجره ‌های آلومینیومی نیز از این مسئله مثتثنی نیست؛ اگر به خوبی با ویژگی و تمامی نقطه قوت یا ضعف این دسته از پنجره ‌ها آشنا شویم و بر آن احاطه پیدا کنیم، بی شک به نحو بهتری می‌توان از وجود آن ‌ها بهره‌ مند شد و از هر یک به بهترین شکل ممکن استفاده کرد.

از این رو تصمیم بر این گرفتیم که در گوشه ‌ای از مقاله امروز پارس آمود، شما را با مشخصات انواع پنجره ‌های آلومینیومی آشنا کنیم؛ پس در ادامه مطلب همراه ما باشید.


مزایای انواع پنجره های آلومینیومی

مزیت ‌های استفاده از انواع پنجره‌ های آلومینیومی عبارتند از:

 • اگر مقاومت و استحکام در برابر رطوبت برای شما اولویت انتخاب انواع پنجره ‌های آلومینیومی می‌باشد، باید بدانید که درب و پنجره ‌های آلومینیومی از لحاظ این ویژگی، از فولاد ضد زنگ و همچنین فایبر گلاس دست کمی ندارند. در صورت ساخت و استفاده از پنجره‌ های آلومینیومی در مناطقی با آب و هوای معتدل و مرطوب، توجه به این موضوع، چند برابرخواهد شد.
 • بخش عمده ‌ای از پنجره‌ های آلومینیومی، در خرده فروشی‌ های موجود در سطح کشور با برخورداری از پوششی از اکسید عرضه شده و به فروش می‌رسند.
 • وجود چنین پوششی در سطوح پنجره ‌ها، هم می‌تواند معضل سوراخ شدن و خوردگی آن‌ها را رفع کند و هم باعث می‌شود که فریم پنجره‌ ها به هنگام تماس با رطوبت و بی توجهی در مراقبت و نگهداری، حفظ شوند. به همین خاطر است که انواع پنجره‌ های آلومینیومی، گزینه و انتخاب ایده‌آلی برای پنجره ‌هایی است که بیش از هر جزء دیگری از ساختمان، با محیط پیرامون و آب و هوا ارتباط دارد.
 • قدرت بالای موجود در پنجره ‌های ساخته شده از آلومینیوم
 • اگر چه قاب ‌های پنجره از جنس آلومینیوم در مقایسه با دیگر فریم ‌ها از ضخامت کمتری برخوردارند با این حال استحکام کششی زیاد در این ماده، درب و پنجره ‌های مقاوم و محکم‌ تری ایجاد می‌کند.
 • انواع پنجره‌ های آلومینیومی، مقاومت بالایی نسبت به فریم ‌های ساخته شده از آهن، مس و چوب ‌های جنگلی از خود بروز داده و از همه مهم ‌تر هزینه‌ های بر آورد شده ارزان و مقرون به صرفه ‌تری در پایان کار به بار خواهد آورد.
 • مهم‌ ترین مزیت بعدی که باید به آن اشاره نمود نصب راحت و ساده انواع پنجره‌ های آلومینیومی می‌باشد؛ به گونه ‌ای که یک فرد حتی با اندکی تجربه، می‌تواند به نصب و اجرای آن‌ها اقدام نماید؛ البته باز هم توصیه می‌شود از افراد مجرب و کاربلدی در این زمینه درخواست کمک کرد.
 • برخورداری از وزن کم و پایین، به عنوان یکی از مزایای انواع پنجره ‌های آلومینیومی، تأثیر مثبتی روی نصب و اجرای آن ‌ها گذاشته است.
 • با اندکی تحقیق و جستجو در اینترنت، متوجه خواهید شد که آلومینیوم برخلاف بسیاری از مواد مورد استفاده در فریم درب و پنجره‌ها، با این که اکسید می‌شود، اما در نهایت به زنگ ‌زدگی دچار نمی‌گردد. به همین دلیل است، حفظ و نگهداری انواع پنجره ‌های آلومینیومی کار آسان و ساده ‌ای است. با این حال دیگر رنگ آمیزی و نقاشی‌ های مکرر به منظور حفظ ظاهر انواع پنجره‌ های آلومینیومی، الزامی نیست.
 • افزون بر تمامی موارد فوق، افرادی که برای نظافت و تمیزکاری‌ های روتین اهمیت زیادی قائل هستند، باید بدانند که تنها با یک اسفنج مرطوب می‌توان پنجره ‌ها را تا حدودی به درخشش اولیه خود بازگرداند.


اهمیت پنجره آلومینیومی

در مقایسه با فریم‌ های رایج UPVC، پنجره‌های آلومینیومی ، متریال قوی‌ تری به نظر می‌رسند؛ به عبارتی دیگر پنجره‌های آلومینیومی با وجود ظاهر باریک تر قادر به تحمل سطح بالایی از وزن شیشه می‌باشند. به همین دلیل امروزه بیش از هر زمان دیگری انواع پنجره‌ های آلومینیومی، در ساختمان با کاربری‌ ها مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. و گزینه مناسب و ایده آلی برای پنجره‌ های پهن و وسیع‌ تر ساختمان و خانه محسوب می‌شوند.
ویژگی ‌های آلومینیوم

به خاطر قابلیت بازیافت ماده آلومینیوم و با کیفیت بودن آلومینیوم بازیافت شده، پنجره ‌های آلومینیومی، به عنوان ماده ‌ای سازگار با محیط زیست شناخته می‌شوند. وجود طیف گسترده و وسیعی از طرح و رنگ در آلومینیم، دست باز تری برای انتخاب در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در کل همان ‌طور که پیش از این بخش هم اشاره شد، آلومینیوم از مجموعه عناصری در طبیعت است که با وجود اکسید شدن، به زنگ‌ زدگی و خوردگی دچار نخواهد شد.


پنجره آلومینیومی ترمال بریک

پروفیل پنجره آلومینیومی ترمال بریک، نوعی ماده عایق بوده که در سمت خارجی چارچوب انواع پنجره‌ های آلومینیومی دوجداره تعبیه می‌شود. این دسته از مواد، پوشش حرارتی ساختمان را فراهم می‌کنند و به منظور ممانعت از جریان حرارتی در مقاطع فلزی قاب ‌ها، لازم و ضروری هستند. در واقع ماده ترمال بریک به عنوان یک عایق حرارتی میان دو متریال یا دو سازه که با برخورداری از هدایت حرارتی بالا، قرار می‌گیرد.


یکی از انواع پنجره‌ های آلومینیومی

پنجره ‌های آلومینیومی ترمال بریک و دوجداره، مجموعه ‌ای از آخرین دست آوردهای صنعت آلومینیوم سازی در سط جهان ‌اند که وجود عایق در ساختار آن‌ ها، ارتباط برقرار بین آلومینیوم سطح خارجی و داخلی را به کل نسبت به همدیگر قطع می‌کند. عایق بندی صد درصدی فضای درونی ساختمان، یکی دیگر از مزیت و قابلیت ‌های بارز پنجره‌های آلومینیومی ترمال بریک، است. شاید عجیب به نظر رسد اما پنجره ‌های آلومینیومی ترمال بریک، در عین ظرافت و زیبایی کامل، همه قابلیت ‌های پنجره‌ های UPVC را دارند.

مزیت ‌های استفاده از انواع پنجره ‌های آلومینیومی ترمال بریک به شرح زیر اند:

 • سبک و در عین حال مقاوم در برابر فشار باد
 • مقاومت بالا در برابر آلودگی هوا و تغییرات آب و هوایی
 • برخورداری از تنوع بسیار زیاد در کنا زیبایی منحصر به فرد
 • اشتعال ناپذیر
 • عایق صوتی، رطوبت و حرارتی
 • ایمنی زیاد در برابر سرقت و بلایای طبیعی
 • مقاومت برای تغییر رنگ به هنگام بارش باران و تماس زیاد با نور آفتاب


پنجره آلومینیومی دو جداره

پنجره دو جداره آلومینیومی، نخستین نسل از پنجره و درب‌ های غیر آهنی هستند که به محض ورود به عرصه معماری، طراحی و اجرای نمای ساختمان مزایای منحصر به فردی به دنبال خود آوردند. در و پنجره دوجداره آلومینیومی، یا همان پنجره ‌هایی که از پروفیل ‌های آلومینیومی ساخته شدند، از گذشته دور تا به امروز هنوز هم رایج بوده و بسیار مورد استفاده واقع گشته‌اند.


پنجره آلومینیومی دوجداره پیشین

نسل ‌های مبتدی و اولیه پنجره ‌های آلومینیومی، به واسطه مجموعه ‌ای میلگرد ها به هم دیگر می‌چسبیدند؛ به گونه ‌ای که تبدیل و استفاده از آن‌ها به عنوان درب وپنجره دوجداره آلومینیومی، به هیج عنوان امکان ‌پذیر نبود. بعد از آن به منظور ارتقای کیفیت پنجره های ساخته شده از آلومینیوم، در نسل دوم انواع پنجره ‌های آلومینیومی، باعنوان ST تولید عرضه گشتند.


نسل جدید پنجره آلومینیومی دوجداره 

این نسل از پنجره‌ ها، با وجود این که از قابلیت دوجداره شدن برخوردار بودند اما به خاطر وجود درز و منافذی در ساختار خود، باز هم معایبی به همراه داشتند. تعداد معایب درب و پنجره‌ های آلومینیومی، به اندازه ‌ای بالا بود که دیگر ارزشی برای قابلیت دوجداره بودن آن باقی نمی‌گذاشت؛ در چنین وضعیتی بود که سازنده و عرضه ‌کنندگان در اندیشه نوآوری و خلاقیت‌ های نوینی برای ساخت انواع پنجره‌ های آلومینیومی و دوجداره افتادند.


درب و پنجره آلومینیومی بندینی

درست تا زمانی که بعد از کسب کوله ‌باری از تجارب و اطلاعات موفق به تولید و ساخت نسل جدیدی از پنجره دو جداره آلومینیومی، با عنوان درب و پنجره‌ های بندینی شدند. پنجره دو جداره بندینی، مدرن ‌ترین پروفیل حاصل شده در کشور ما ایران است که در کنار قیمت مناسب و مقرون به صرفه، از کیفیت بالایی برخوردار است.


ویژگی‌های مثبت پنجره آلومینیومی دوجداره

پنجره دوجداره آلومینیومی نیز همانند سایر انواع پنجره ‌ها، مزایا و ویژگی ‌های مثبتی در خود جای داده اند. به عنوان مثال پنجره دو جداره آلومینیومی، برخلاف پنجره‌ های UPVC، شیشمیایی نبوده و جزئی از محیط زیست و طبیعت به شمار می‌رود. علاوه بر این به خاطر مقاومت بالایی که در برابر خرودگی و زنگ‌ زدگی از خود بروز می‌دهند، کمتر به تعمیر و تعویض آن‌ها نیاز پیدا خواهید کرد. پنجره دو جداره آلومینیومی، به علت برخورداری از ویژگی عایق صوتی، گزینه مناسبی برای استفاده در ساختمان‌ هایی هستند که دقیقاً در مرکز شهر و آلودگی صوتی اتومبیل ‌ها یا جمعیت مردم قرار گرفته‌اند.


انواع پنجره های آلومینیومی برای نما

با اهمیت بسیار زیاد عصر امروز مردم به ظاهر و نمای ساختمان، می‌توان از انواع پنجره ‌های آلومینیومی برای زیبا سازی هرچه بیشتر نمای ساختمان، بهره برد. فریم باریک‌ تر پنجره دو جداره آلومینیومی نسبت به به پروفیل‌ های UPVC، فضای بیشتری برای عبور و ورود نور به محیط داخلی خانه فراهم می‌کند؛ با وجود چنین شرایطی می‌توان از نور طبیعی خورشید و آفتاب برای روشنایی خانه بهره‌مند شد.
سخن پایانی

حتی با وجود هزاران مزیت در انواع پنجره ‌های آلومینیومی، اگر به درستی انتخاب و اجرا نشوند، هیچ‌گونه سود بخشی وکارایی برای ساکنان ساختمان نخواهد داشت؛ به همین خاطر است که برای اقدام به چنین کاری همکاری با شرکت موفقی، همچون شرکت مهندسی پارس آمود ضروری به نظر می‌رسد؛

در کل توصیه می‌شود که اجرا و نصب انواع پنجره‌ های آلومینیومی و همچنین پنجره آلومینیومی ترمال بریک ساختمان خود را به مجموعه ‌ای واگذار کنید که سالیان طولانی با اتکا بر تجربیات و سوابق کارکنان حرفه ‌ای خود، موفق به اجرای پروژه ‌های مجلل و عظیمی در سطح کشور شده‌است. از همراهی شما تا به این بخش از مقاله بسیار متشکر هستیم.

پر بازدیدترین مطالب

قرار ملاقات با ما

از طریق فرم زیر می توانید درخواست قرار ملاقات را ثبت نمایید: