Menu
بازگشت به بلاگ

طراحی و اجرا نمای مدرن

در این مقاله از پارس آمود می‌خواهیم، در رابطه با اجرا نمای مدرن ساختمانی و طراحی آن صحبت کنیم؛

نمای ساختمان، به عنوان یک لباس برای سازه است؛ همان‌ طور که برای لباس خود، زمان و هزینه صرف می‌کنید، باید برای نمای ساختمان هم ارزش و اهمیت قائل شوید؛ چرا که این روز ها در دوره و در میان مردمی زندگی می‌کنیم، که بیش از هر چیزی به ظاهر توجه می‌کنند؛ به عنوان مثال، برای خرید یک ساختمان نمای آن را اولین اولویت قضاوت خود قرار می‌دهند؛ حال اگر نمای مجتمع مورد نظر، مورد قبول آن‌ ها واقع شود، از قسمت ‌های داخلی دیدن می‌کنند. در غیر این صورت با تغییر دیدگاه شان نسبت به کل ساختمان، بلافاصله از ورود به آن خودداری می‌کنند؛ علاوه بر این تا جای ممکن از مراکز خریدی استفاده می‌کنند، که طراحی نمای ساختمان آن، چشم گیر و جذاب ‌تر باشد؛ به همین دلیل است که امروزه در بازار گرم رقابت برای کسب مشتری، رسیدگی به طراحی اجرای نمای مجتمع تجاری و یا مسکونی، اولین و مهم ‌ترین اقدام آن‌ ها است.

با استقبال فراوان مردم از طراحی نمای ساختمان، امروزه شاهد طرح و سبک ‌های متنوعی از نمای برج و ساختمان ‌ها با کاربری ‌های مختلف هستیم. اجرا نمای مدرن، یکی از همین سبک ‌ها می‌باشد، که بهره ‌گیری از آن در میان مردم بسیار رایج و محبوب است. در ادامه همراه باشید تا به صورت تخصصی و جزئی ‌تری به بررسی این موضوع بپردازیم.


طراحی و اجرای نما های مدرن

در کل می‌توان نمای ساختمان را جلوه‌ ای پرشکوه و توانا از جذابیت بصری سازه، جهت انتقال کارایی درونی ساختمان و یا جلب توجه افراد و بازدید کنندگان دانست. به همین دلیل نحوه طراحی و اجرای نمای ساختمان بسیار تأثیر گذار و پر اهمیت است. گفتیم که امروزه ساختمان‌ های مختلفی در سطح شهر وجود دارند که هر یک از سبک و طرح خاص و منحصر به فردی بهره گرفته‌ اند. چنین موضوعی نشان می‌دهد که معماران دیگر همانند گذشته ملاک و معیار اصلی ساخت و انتخاب یک بنا را، تنها در معمار داخلی نمی‌دانند.

همچنین طراحی و اجرای نمای مدرن امروزه در اجرا نمای مراکز خرید بسیار پرطرفدار شده است.


اجرای نمای ساختمان در گذشته

جالب است بدانید، در گذشته‌ های نه چندان دور، نمای ساختمان ‌ها چیزی جز یک سنگ کاری ساده نبود؛ به مرور زمان، اهمیت مردم به این موضوع افزایش یافت و سبک نمای ساختمان‌ ها را به تحولات چشم‌ گیری دچار کرد. با ورود به عصر مدرن، اجرا نمای مدرن ساختمان، مرکز توجه و استقبال مردم قرار گرفت، برای مشاوره درباره نمای مدرن با کارشناسان فنی ما تماس حاصل نمایید.


اجرا نمای مدرن

برای اجرا نمای مدرن باید ترکیبی از الگو ها و رنگ ها را به کار بگیرید. مصالح مختلفی برای ایجاد یک نمای مدرن وجود دارند. یکی از این مصالح آجر است. آجر برای قرار گرفتن روی تمام دیوار یا بخش خاصی از آن استفاده می شود. مواد و مصالح مشابه آجر هم وجود دارند که می توانید به جای آن استفاده کنید. استفاده از رنگ تیره و بافت نامنظم آجر چشم نواز و متفاوت خواهد بود. سنگ های تزئینی از دیگر مواد اولیه ای هستند که برای اجرا نمای مدرن به کار شما می آیند. کاشی های بتنی به تقلید از سنگ ها برای اجرای نمای مدرن ساخته شده اند. آن ها طرح و رنگ های متنوعی دارند و با محیط اطراف یا ساختمان هماهنگ می شوند. 


تفاوت های نمای سنتی با نمای مدرن

برای مقایسه دو سبک نمای سنتی با اجرا نمای مدرن، فاکتور های زیادی وجود دارد. روش های ساخت، مواد اولیه، رویکرد به طرح ها از جمله این فاکتور ها هستند. شیشه و فولاد از مصالحی هستند که به مقدار زیاد در نمای مدرن استفاده می شوند. در مقابل نمای سنتی به آجر، سنگ و چوب نیاز دارد. گاهی اوقات هم هر یک از این دو دسته مصالح با یکدیگر ترکیب می شوند و یک نمای ترکیبی را می سازند. روند ساخت و ساز در ساختمان هایی مثل ساختمان تجاری طوری است که نیاز به نور زیادی دارند.

نور زیاد باعث باز بزرگ تر دیده شدن فضا و چشمگیر شدن ساختمان می شود. به این ترتیب از شیشه های بزرگ به وفور استفاده می شود. همانطور که گفتیم معمولا کمتر ساختمانی وجود دارد که نمایی کاملا سنتی یا کاملا مدرن داشته باشد. با این حال برخی از افراد ترجیح می دهند که ساختمان نمایی کاملا مدرن و مینیمال یا کاملا سنتی باشد. البته هیچ یک از این دو نوع نما بر یکدیگر برتری ندارند. با این حال بهترین کار ترکیب آن دو با هم است تا ظاهری چشم نواز ایجاد شود. ترکیب این دو نما یا یکدیگر همیشه زیباست. 


نمای مدرن ساختمان

معماری و نمای مدرن از قرن ۱۹ میلادی و در اروپا ظهور نمود؛ معماری مدرن در اجرای نما در واقع به معنای این است که از آخرین یافته ‌های علم و فناوری در این زمینه استفاده و در نهایت نمایی نوین و مدرن خلق کرد.

ایران هم همانند بسیاری از کشور ها رقابت در فروش برج و ساختمان‌ ها، به یکی از بزرگترین چالش های کارفرما ها در اجرا نمای مجتمع مسکونی، تجاری و ... تبدیل شده بود؛ به گونه ‌ای که برد در این رقابت، به اقدامی خاص و متفاوت نیازمند بود؛ بعد از سال ‌ها فعالیت در حوزه ساخت و ساز استفاده از متریال های مبتدی و ساده ‌ای همچون آجر، سیمان و سنگ به تدریج متریال های مدرن مورد استفاده در کشور های اروپایی به صنعت معماری و نماسازی ایران وارد شد، در ادامه به بررسی نمای مدرن ساختمان خواهیم پرداخت


سبک طراحی نمای ساختمان

مهم‌ ترین عامل تفاوت بین طراحی نمای مدرن با نمای ساختمان کلاسیک در نمای مدرن ساختمان، سادگی و حذف جزئیات عناصر ظاهری در طراحی و اجرا نمای مدرن است. علاوه بر این نمای ساختمان کلاسیک بر خلاف اجرا نمای مدرن تنها از یک نوع مصالح ساختمانی بهره می‌برد. تمرکز اصلی معماری مدرن بر ساده شدن طرح و نمای کلی می‌باشد؛ به همین خاطر است که گاهی در نماهای اجرا شده، نماهایی با شکستگی زیاد فرم‌ ها، بکارگیری فرم‌ های نامتعارف و نامرتبی قابل مشاهده هستند.


اجرا نمای مدرنقوانین طراحی نمای مدرن

جای نگرانی نیست، شهرداری با ضوابط ‌های تازه تعیین شده و پیچیده خود، از این لحظه به بعد از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری خواهد کرد تا اجرا نمای مدرن ساختمان در بهترین حالت ممکن صورت پذیرد.

بعد از بررسی و توجه به سبک ظاهر، برای اجرا نمای مدرن ساختمان نیز باید از مصالحی استفاده کرد که هم در برابر عوامل جوی مقاوم و مستحکم باشد و هم از عمر مفید و هزینه ‌های کمتری برای نگهداری و تعمیر برخوردار باشد.
همچنین پیشنهاد میشود جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره اجرا نمای ساختمان مسکونی، با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.


طراحی نمای مدرن ساختمان

درواقع نما و طراحی نمای مدرن ساختمان به عنوان پوششی برای ساختمان است و نوع کاربری آن را تعیین می‌کند. با این حال لازم است که در اجرای نما ساختمان یا برج المان یا ویژگی مشخصی به نمایش گذاشته شود؛ به عبارتی دیگر طراحی و اجرا نمای مدرن برای ساختمان با هر کاربری باید مشخصه های زیر را دارا باشد:


خلاقیت در طراحی نمای مدرن ساختمان

اساسی ‌ترین ویژگی طراحی نمای مدرن، برخورداری از خلاقیت و مهارتی است که در عین زیبایی، ساده باشد. مثلاً برای اجرا نمای مدرن ساختمان مسکونی، ایجاد جلوه ‌ای ساده از نور پردازی گزینه مناسبی برای جلب توجه به نظر می‌رسد.


توجه به کیفیت در طراحی نمای مدرن ساختمان

در فرایند طراحی و اجرا نمای مدرن، کیفیت جایگاه اول را به خود اختصاص می‌دهد. یعنی کیفیت بالا در طراحی نما به اندازه ‌ای قدرتمند است که می‌تواند جلوه خارق العاده و خاصی از ساختمان را به ارمغان آورد.


بهره‌ گیری از المان‌ های خاص در نمای مدرن ساختمان

از جمله المان اصلی برای طراحی نمای مدرن ساختمان، استفاده از عمق، خطوط افقی و عمودی می‌باشد، همچنین شما میتوانید برای مشاوره درباره طراحی نمای مدرن ساختمان با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.


سازگاری با محیط نمای مدرن ساختمان

سبک نمای مدرن تجاری و مسکونی به منظور سازگاری و حفاظت از محیط، باید از ویژگی ‌هایی نظیر ذخیره انرژی خورشیدی در اقلیم گرم و یا استفاده از گیاهان برای کاهش آلودگی هوا برخوردار باشد..


انواع نما های مدرن

حال که به آشنایی نسبی از طراحی و اجرا نمای مدرن ساختمان، دست یافتید در ادامه شما را با انواعی از نمای ساختمان مدرن آشنا خواهیم کرد.


نمای کامپوزیت در نمای مدرن

اولین سبک از طراحی و اجرا نمای مدرن ساختمان، سبک نمای کامپوزیت است. ورق آلومینیوم کامپوزیت تلفیقی از متریال های آلومینیوم و پلاستیک فشرده می‌باشد. وجود تنوع زیادی از اندازه و رنگ بندی در ورق‌ های کامپوزیت، انتخاب‌ های بیشتری برای مشتری با هر سلیقه‌ ای فراهم می‌کند. وقتی پنل آلومینیوم کامپوزیت از چند لایه پوششی و مختلف آلومینیوم تشکیل می‌شود، سطح پلی اتیلن با دو صفحه آلومینیوم روکش شده پوشیده می‌شوند. مقاومت بسیار زیاد این متریال در مقابل ورقه ورقه شدن به خاطر، اتصال سطوح آلومینیومی به هسته اصلی به واسطه فرآیند های مکانیکی و شیمیایی است.


نمای ترموود در نمای مدرن    

چوب مورد استفاده در این سبک از نمای ساختمان، چوب فرآوری شده ‌ای می‌باشد که در ساختار آن با اعمال روش‌ های علمی، تغییراتی به وجود آمده است. این چوب هم خواص باطنی بهتری دارد و هم زیبایی ظاهری خود را حفظ می‌کند. همه چوب‌ هایی که در این سبک از نما به کار برده می‌شوند، در کوره‌ هایی مخصوص و با استفاده از نرم افزار های پیشرفته، در دمای بسیار بالایی به چوب ترمو تبدیل و کلاس بندی می‌شوند.

با وجود چنین ساختار ویژه‌ ای، چوب ‌های ترمو گزینه بسیار مناسبی برای استفاده در شرایط جوی مختلفی نظیر سرما، گرما، رطوبت، بارندگی، اشعه یووی آفتاب و حشرات هستند. پل، فلاور باکس، کنار استخر، آلاچیق، نمای بیرونی ساختمان، کف محوطه ‌های باز (دکینگ)، پرگولا، ویلای چوبی، ، سونا، کلبه و… نمونه‌ های متنوعی از کاربرد این چوب برای اجرا نمای مدرن ساختمان‌ هاست.


نمای اچ پی ال HPL در نمای مدرن

اچ پی ال ورق‌ هایی تزئیناتی ‌اند که برای پوشش داخلی و خارجی ساختمان قابل استفاده هستند. برخورداری از کاربرد های این سبک از طراحی نمای ساختمان باعث شده اغلب طراحان و سازندگان ساختمانی، جهت زیبایی هر چه بیشتر نمای ساختمان، از HPL در طرح‌ها و ابعاد متنوع بهره گیرند. در حقیقتHPL مخفف High pressure laminate می‌باشد که زبان فارسی معنای ورق ‌های لمینیت فشرده شده تحت فشار بالا می‌دهد. البته ورق ‌های تشکیل شده از لایه ‌های مختلف کاغذ کرافت، را با نام فرمیکا نیز شناخته می‌شوند.

اگرچه ابعاد و ضخامت پانل ‌های اچ پی ال تنوع زیادی دارد با این حال برای نمای داخلی و بیرونی ساختمان عموماً ورق‌ هایی با ضخامت ۶-۸-۱۲ میلی متر استفاده می‌شوند.


نمای شیشه‌ ای فریم لس در نمای مدرن

پرکاربرد ترین سبک از طراحی نمای ساختمان، بی شک می‌توان برای طراحی نمای شیشه ‌ای فریم لس دانست. زیبایی، آب بندی مناسب، نصب ساده و بارگذاری مناسب تنها گوشه از مزیت‌ های طراحی و اجرا نمای مدرن شیشه‌ ای فریم لس هستند. فرایند اجرای این سیستم نمای مدرن به این ترتیب است که در مرحله نخستین سطح نما در حالت شبکه بندی کاملاً زیر سازی می‌کنند سپس پروفیل‌ های آلومینیومی فریم نما را روی آن قرار می‌دهند. به خاطر همین سطح شیشه در نمای فریم لس به صورت یکپارچه و پیوسته مشاهده می‌شود.


اجرای نمای شیشه ای فریم لس در نمای مدرن

در این نوع طراحی و اجرا نمای مدرن، دهانه‌ های شیشه هر یک از فریمی برخوردار اند که از پشت شیشه را قاب کرده و به وسیله لقمه‌ های آلومینیومی مخصوص، روی لامل ثابت باقی می‌مانند. بنابراین فقط درز مابین شیشه ‌ها، از خارج ساختمان ‌ها قابل مشاهده است؛ با وجود همه موارد فوق، پیوستگی زیبایی در نمای ساختمان به نمایش گذاشته می‌شود.نمای شیشه‌ ای کرتین وال نمای مدرن

نمای کرتین وال curtain wall نوعی از طراحی نمای شیشه ‌ای ساختمان است که از سیستم پوشش توسط سازه ایستا خود مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع نما از نظر مسائل سازه، از بهترین نمای شیشه ‌ای برای ساختمان در ارتفاع بالا به شمار می‌رود. عموماً در نمای کرتین وال از مصالح سبکی همچون ترکیبی از آلومینیوم و شیشه استفاده می‌شود. نمای کرتین وال در نما های خشک یا تهویه شونده دسته بندی می‌شود و از زیبایی منحصر به فرد و خاصی نیز برخوردار است.

کاربر مهمان:

اجرا نمای مدرن ساختمان با نمای کامپوزیت فوق العادست

ادمین سایت:

خیلی ممنون از نظرتون درباره اجرا نمای مدرن ساختمان، امیدوارم این مطلب براتون مفید بوده باشه

کاربر مهمان:

اجرا نمای مدرن برای یک ساختمون چقدر زمان میبره؟

ادمین سایت:

با توجه به نمای انتخاب شده و حجم ساختمان و بزرگی ساختمان متفاوت میباشد، برای مشاوره در زمینه اجرا نمای مدرن با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

قرار ملاقات با ما

از طریق فرم زیر می توانید درخواست قرار ملاقات را ثبت نمایید: